Hyderabad, Telangana
GST No. 36AAACC8243J1ZL
Being counted as the leading manufacturer, supplier, trader and exporter of the industry, we are offering a wide assortment of Rugged and Industrial Monitor. These products are available in the market at industry leading.
Approx. Rs 45,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Connectivity | Wired (USB), Wireless |
| Cover Material | Silicone |
| Size | Mini |
| Color | Black |
| Warranty | 1 Year |
| Usage/Application | Industrial Operations |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Comptek Computer Systems is a leading manufacturer in India specializing in state-of-the-art embedded systems and rugged industrial computing solutions. We are dedicated to designing and producing highly reliable and durable products tailored to meet the demands of diverse industries.
Our product range includes:
At Comptek Computer Systems, we combine innovation with precision to deliver world-class products that excel in performance, reliability, and durability. Our solutions are trusted across industries for their quality, versatility, and adherence to international standards.
Approx. Rs 36,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Processor Type | i3 |
| Design | Rugged |
| Usage/Application | Industrial operations |
| Screen Size | 10.10inch |
| Voltage | 140V |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
Approx. Rs 27,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Color | Full |
| Installation Type | Wall Mounted |
| Shape | Square |
| Brand | Comptek |
| Features | All the features are inbuilt |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Display Type | LED |
Approx. Rs 27,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Installation Type | Indoor |
| Shape | Square |
| Type | Rugged |
| Model Name/Number | CCDMFC215 |
| Refresh Rate Hz | @1.99GHz |
| Resolution | 1920X1080 |
| Working Temperature | 35 degree Celsius |
| Power Supply | AC 230V |
| Display Size | 1X21.5" Monitor (top) |
| Processor | Intel Core Celeron |
| Graphics | NVIDIA GT710 |
| Storage | 128GB SSD (Expandable)(both) |
| RAM | RAM 4GB (Expandable)(Both) |
Approx. Rs 1,44,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Color | Black |
| Installation Type | Fixed |
| Shape | Square |
| Brand | Comptek |
| Power Consumption | 5 W |
| Cabinet Size | 15 Inches |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
We have carved a niche in the industry, offering a wide assortment of Rugged Display. The products we offer are widely demanded by the clients for their precise use. Highly demanded these products are known for rendering precise display.
Specifications:
| Display Size | 15.0 Inch | 17.0 Inch | 19.0 Inch | 20.1 Inch | 21.3 Inch | |
| Contrast Ratio | 700:1 | 700:1 | 700:1 | 700:1 | 700:1 | |
| Brightness | 400 cd/m² | 300 cd/m² | 600 cd/m² | 300 cd/m² | 300 cd/m² | |
| Backlight | White LED | CCFL/LED | CCFL/LED | CCFL | CCFL | |
| Resolution Max | 1024 x 768 | 1280 x 1024 | 1600 x 1200 | |||
| Panel Type | TFT Active | |||||
| Resolution Capabilities | VGA to XGA | VGA to SXGA | VGA to UXGA | |||
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Screen Size | 10''-14.9'' |
| Brand | HP |
| Monitor Size | 10.1 inches |
| Type Of Monitor | Led |
| Display Type | LED |
| Voltage | 240 V |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
In order to meet the requirements of the clients, we are presenting a wide assortment of Industrial Monitor. The products we offer are available in different sizes like 15”, 17” and 19” with SXGA industrial display monitor. Our products are knw0n for their flicker free performance. Besides, one can get these products at reasonable rates.
Features:
Additional Information:
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Screen Size | 15''-19.9'' |
| Brand | Dell |
| Monitor Size | 15 inches |
| Type Of Monitor | Led |
| Display Type | LED |
| Voltage | 240 V |
| Material | Plastic |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Keeping in mind ever-changing requirements of the clients, we are presenting a wide assortment of Industrial Monitor. The offered products are available with 10.4” aluminum enclosure (IP-67 rating) LCD display. Moreover, we provide assurance to deliver these products in given period of time that too after testing their quality under rigorous measures.
Features:
Additional Information:
Approx. Rs 90,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Screen Size | 10''-14.9'' |
| Brand | HP |
| Monitor Size | All sizes are available |
| Type Of Monitor | Led |
| Display Type | LED |
| Voltage | 240 V |
| Material | Plastic |
| Feature | All the features are availble |
| Country of Origin | Made in India |
We are involved in offering a wide assortment of Industrial Monitor. The products we offer are highly demanded by the clients for their varied use. Our products are recommended by the clients for their hassle free performance. Besides, we assure our clients to deliver these products at industry leading prices. It comes with open frame industrial display monitor.
Features:
Sizes:
Additional Information:
Approx. Rs 1,35,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Screen Size | 5''-9.9'' |
| Monitor Size | 24 inches |
| Material | NA |
| Feature | All features are available. |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 24 Inch |
| Pack Type | Box |
| Application | Electric Industry |
Additional Information:
Approx. Rs 9,00,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Screen Size | less than 5'' |
| Material | Aluminium |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 240 V |
| Power Consumption | 120W |
| Power Supply | Electric |
| IP Rating | IP65 |
| Usage/Application | Industrial Operations |
Comptek Computer Systems is a leading manufacturer in India specializing in state-of-the-art embedded systems and rugged industrial computing solutions. We are dedicated to designing and producing highly reliable and durable products tailored to meet the demands of diverse industries.
Our product range includes:
At Comptek Computer Systems, we combine innovation with precision to deliver world-class products that excel in performance, reliability, and durability. Our solutions are trusted across industries for their quality, versatility, and adherence to international standards.
Explore More Products
© Comptek Computer Systems Private Limited. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited